Thursday, July 14, 2011

Ilumetsa sõsarjaam

Eile sai käidud päris pikal retkel - Ilumetsa sõsarjaama otsingul Raikkülas. Aga kõigest siis järjekorras!

Ilumetsa jaama sümbol on teatavasti imekaunis ja omapärane jaamahoone, mis on valminud 1931. aastal Leon Johansoni kavandi järgi. Teatavasti valmis 1931. a ka Tartu - Põlva - Orava - Petseri raudtee ning täielik reisiliiklus avati siin 31. oktoobril 1931 (allikas: http://kultuuriaken.tartu.ee/?event=1297448531). 

Samal ajal ehitati aga Ilumetsaga identseid jaamahooneid kokku neli tükki! Kolm jaamahoonet ehitati Tartu - Petseri liinile (Taevaskoja, Ilumetsa ja Kliima) ning üks valmis juba 1930. aastal Rapla - Virtsu liinil Raikkülas.

TAEVASKOJA jaamahoone saatus on olnud nendest neljast jaamahoonest kõige kurvem. Taevaskoja koduleheküljelt www.taevaskoja.ee saame teada järgmist: jaamaülem pr Kant küüditati 1941. aastal.1944. a augustis, kui Saksa väed taganesid, liikus Petserist Tartu poole dresiiniga platvorm koos lõhkeainevaru ja kümnekonna Saksa sõduriga. Lõhkelaengud paigutati telegraafipostidesse, mis seejärel pilbasteks õhiti. /.../ Millegipärast jäi õhkijatele ette ka jaamahoone. Elanik, kes sel ajal veel hoone Kiidjärve-poolses korteris elas, käsutati välja ja lõhkelaengud asetati hoone Põlva-poolse seina alla. Hoone Kiidjärve-poolne osa püsis pärast plahvatust veel mõned kuud püsti ja siis kukkus iseenesest kokku. Palgid kasutati kütteks.

KLIIMA jaamahoone elas sõja üle ja pidas kauem vastu. Taasiseseisvunud Eestis jäi aga maja tühjaks, rüüstati ning hävis tulekahjus 90ndatel.
Neljast sõsarjaamast on seega alles kaks - ILUMETSA ja RAIKKÜLA.

ILUMETSA jaamal on kõige paremini läinud - jaamahoone on kenasti alles ja säilinud üsna originaalsel kujul. Mis kõige tähtsam - siin on endiselt rongiliiklus ning palju reisijaid liikumas. Vanast majast tehakse lugematul arvul fotojäädvustusi.

Kui kuulsin, et lisaks Ilumetsale on veel kusagil Eesimaal olemas endine jaamahoone, mis on ehitatud täpselt sama projekti järgi ja samal ajal, tekkis vastupandamatu soov seda ise näha. Eile sai siis retk ette võetud Järvamaa ja Raplamaa suunas. Retk Ilumetsast Imavere ja Türi kaudu Raikkülla osutus 240 km pikkuseks. Sellele lisandus tagasisõit ja päris suur hulk kilomeetreid, mis kulusid jaamahoone ülesleidmiseks kohapeal.

RAIKKÜLA peatus (algselt Raiküla) asus siis Rapla - Virtsu raudteeliinil, mis suleti juba 1968. aastal. Rapla - Virtsu rongiliinist on internetis arvukalt artikleid, kõige põhjalikumalt käsitleb teemat ehk Virtsu harrastusmuuseumi kodulehekülg. Väikese uurimise tulemusel sain teada, et viimane reisirong väljus Virtsust Rapla poole 25. mail 1968 kell 21.06. Järgmisest päevast oli raudteeliin ametlikult suletud ning algas raudtee ülesvõtmine. RAIKKÜLA jaam sai aga erinevalt kõigist teistest liini peatustest veel lühikese armuaja, sest kuni 1971. aastani püsis töös Rapla - Raikküla lõik Raikkülas asuva Nõukogude sõjaväebaasi teenindamiseks.

Raikküla jaamahoone leidmiseks tuli liikuda mööda väikest erateed. Keset paksu metsa nägimegi ootamatult puude varjus raudtee hõnguga puukuuri, tekkis lootus, et oleme õiges kohas. Mõne sammu pärast ilmus puude varjust nähtavale tuttava välimusega maja!


Võib ilmeksimatult öelda, et tegemist on tõepoolest täpselt samasuguse majaga, nagu meil Ilumetsas! Maja juures askeldas parajasti majaperemees, kes rändurit sõbralikult vastu võttis. Peremees tegeleb parajasti maja renoveerimisega.

Peremehe sõnul on ta selles majas elanud 90ndatest ja maja kaugemat ajalugu isiklikult kogenud ei ole. Küll aga oli ta kursis raudteeliini ajalooga ning oli ise mõned aastad tagasi ka Ilumetsas käinud siinset jaamahoonet vaatamas.
Jaamahoone ees on samasugune platsike nagu Ilumetsas ning selle ees asus raudtee, praegusel muruplatsi esisel kruusateel. Võis üsna elavalt ette kujutada, kuidas inimesed siin 40 aastat tagasi rongi ootasid. Ooteruumi uksed avanesid otse platvormile nagu Ilumetsas.
Küsisin, kas on säilinud ka mingeid vanu raudteesilte või midagi, mis kaugeid aegu meenutaks. Peremehe sõnul on üheks selliseks esemeks pink. Kas pole mitte tuttav välimus?

Jaamahoone tagakülg on mõnevõrra remondi käigus ümber ehitatud, kuid siiski peaaegu nagu Ilumetsas:

Äärmiselt põnev retk oli! Nagu mingisse teise maailma oleks sisenenud. Maailma, kus kõik on justkui samasugune, aga ometi nii erinev. Igal juhul oli Raikküla puhul tegemist omamoodi kohaga, kust ei puudunud võimsad metsad nagu Ilumetsast. Küllap ei ehitatud nii erilisi maju ometi mingitesse suvalistesse kohtadesse! Ikka ainult sinna, kus mingi eriline aura õhus on :)

1 comment:

  1. Anonymous2/2/13

    http://gallery.balticrailpics.net/displayimage.php?pos=-8939
    Kliima

    ReplyDelete